22–24 Mar 2021
University of Zagreb Faculty of Civil Engineering, Zagreb, Croatia
Europe/Zagreb timezone

IZAZOVI OBNOVE ZAGREBA I OKRUŽENJA NAKON POTRESA 2020. GODINE

Not scheduled
20m
VP (University of Zagreb Faculty of Civil Engineering, Zagreb, Croatia)

VP

University of Zagreb Faculty of Civil Engineering, Zagreb, Croatia

Kačićeva 26 10 000 Zagreb
Full paper - scientific Urban Renovation Wave Triggered by Earthquake

Description

Potresi 2020. godine bolna su trauma za sve stanovnike Zagreba, Siska, Petrinje i okruženja. Ukazali su na seizmičku neotpornost građevne supstance na koje su stručnjaci godinama upozoravali, a nitko ih nije slušao. Povijesne građevine i jezgre gradova građene prije aseizmičkog dimenzioniranja, oslabljene su dodatno uslijed neodržavanja i provizornih intervencija. Suburbana i ruralna supstanca postupno i provizorno građena tema je za sebe. Stradali su ljudski životi, stradali su domovi, traume daljnje trešnje preostaju stanovništvu, te i dalje devastiraju ionako nagrižene strukture.
Dvojak je pristup obnovi povijesne urbane jezgre u odnosu na periferne zone. U rubnim i ruralnim područjima koja nisu pod zaštitom izazov je iznaći rješenja koja reinterpretiraju tradiciju, način života i uklapaju se u zatečenu koherentnu strukturu. Skromna ekonomska sredstva i urgentnost obnove ukazuju na nužnost iznalaženja kreativnih rješenja koja mogu pomiriti takva oprečna traženja. Niz projekata obnove nakon devastacija predstavljaju vrelo inspiracije. S druge strane pristup obnovi povijesnog urbanog centra podliježe strogim kriterijima zaštite. Recentni potresi srušili su dio povijesnog centra Siska i Petrinje.
Potres 22.3.2020. bio je na rubu statičke izdržljivosti povijesne urbane jezgre Zagreba. Zagreb, kao malo koji grad obilježava jasan prostorno povijesni razvoj i zoning grada. Duž središnje osi simetrije grada nižu se srednjovjekovna dvojna jezgra, historicistički Donji grad i moderni grad uz Savu. I upravo stoga važno je obnoviti središte grada i sačuvati identitet povijesne jezgre.
S druge strane, razmjer oštećenja i kompleksni imovinsko-pravni odnosi, otežavaju izvedbu pravilne konstruktivne obnove, ali i cjelovite urbane obnove grada. Kompleksan proces obnove je pred građanima, gradom i svim strukama koji se njime bave. Jedino integralnim pristupom moguća je urbana obnova i aktiviranje neiskorištenih resursa bloka kao javnih prostora grada. Niz referentnih primjera kvalitetnih arhitektonsko-urbanističkih intervencija koja baštinimo u Zagrebu inspirativna su potka koja uz suvremenu promišljanja usmjeravaju obnovu i oplemenjivanje grada 21. stoljeća.

Keywords Zagreb, potres, 2020., obnova, arhitektura i urbanizam
DOI https://doi.org/10.5592/CO/1CroCEE.2021.223

Primary author

Presentation materials